super-horror

SUPER-HORROR

AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

poveste horror pentru copii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 29/04/2009

MesajSubiect: poveste horror pentru copii   Mier Apr 29, 2009 2:48 pm

Am ras-o! Da, nu a scăpat până la urmă, chiar dacă acu’ ceva vreme stăteam în dubiu dacă să tundem copilu’ au ba. Mergând pe ideea că marile hotărâri se iau brusc şi pe negândite, am atacat freza fetiţei fără milă. Eu mi-am spus totuşi să o facem cu stil, aşadar am încercat să-i dau o alură art-nouveau, însă n-am idee de ce, a ieşit ceva ce aduce mai degraba cu modelul “Penitenciarul Rahova”.

Totul s-a petrecut la baia de seară. Mama i-a distras atenţia cu minunatul set de jucării pentru cădiţă format din câteva căni de plastic găurite, iar în timp ce Sofia privea fascinată cum curge apa prin fundul lor, eu îmi exercitam imprimarea suflului artistic pe scăfârlia ei. După nici zece minute, îmi admiram opera cu un ochi autocritic (şi cu celalalt intrigat) privind pe rând, ba la aparatul de ras, ba la chelia ca un dalmaţian a Sofiei, în timp ce deasupra capului mi se contura din ce în ce mai clar, un semn mare de întrebare urmat de unul de exclamare. Am adăugat şi nişte puncte-puncte şi mi-am spus “Eh! Poate că data viitoare se tunde singură…”

Iată-ne la prima ieşire în parc cu noua înfăţişare. Constat cu o moderată uimire că bebeluşii fug panicaţi în toate direcţiile strigând “Un monstru ce seamănă cu Sofia! Fugiţi!” Mămicile aleargă înebunite după cărucioarele folosite la grămadă de câte doi sau trei bebeluşi care nu mai ştiu pe unde să scape. Doi gemeni blonzi, de şapte kile fiecare, clipesc des, baricadaţi după un zid ridicat la repezeală din biberoane goale şi scutece folosite pe care la nevoie sunt pregătiţi să le folosească pe post de artilerie defensivă. Doar mama-eroină cu tripleţi, trece impasibila şi imperturbabilă, cu pasul egal şi cu căruciorul ei gabarit depăşit care seamănă cu un trailer. Pesemne că lucruri de genul ăsta nu o mai mişcă de multă vreme. A trecut deja prin chestii mult mai înspăimântătoare. Acum că am reuşit să implementăm haos în părculeţ, îi spun Mihaelei - “Hai să-i punem totuşi cipilica. Să nu îi fie răcoare la dalmaţian”. Lumea începe să revină la starea de calm. Bebeluşii se linistesc şi încep să se adune de prin tufe sau copaci. Mămicile discută aprins între ele. Probabil organizează o chetă pentru un set de căciuli, şepci sau pălării pentru Sofia, unele ce cu siguranţă nu se pot da jos prea uşor.

Să nu credeţi că sunt un părinte fără inimă ce experimentează pe propriul copil. Asta e o acţiune ce am experimentat-o şi pe mine. E drept că aveam păduchi. La ţară fiind, mă jucasem prea mult în coteţul găinilor. Mi-am dat şi cu gaz în cap, doar doar oi scăpa de blatişti, noroc că nu am fost niciodată fumător. Pe Sofia eu nu am gazat-o, a dat-o mă-sa cu fel de fel de creme şi balsamuri, de cred că dacă ar fi intrat într-un roi de musculiţe aş fi avut impresia că i s-a regenerat părul brusc.

Periodic, mă joc cu fetiţa în faţa oglinzii încercând să-mi dau seama dacă se recunoaşte sau nu. Până acuma ştiu sigur doar că mă recunoaşte pe mine. Astăzi la oglindă, a umflat-o râsul. Sunt convins că nu realizează că e chiar reflexia ei.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://super-horror.mronlineforum.com

poveste horror pentru copii
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Hainute crosetate, pentru copii(9)
» Hainute crosetate, pentru copii(8)
» Seturi crosetate pentru copii(6)
» Religia pentru copii, si nu numai
» Hainute crosetate, pentru copii(11)